Znaki okolicznościowe

NAKI OKOLICZNOŚCIOWE pape.jpg (54519 bytes) W dniach od 1 – 15 czerwca 1997 r.
podczas 5 wizyty Jana Pawła II w Polsce,
pracowała w Krakowie stacja okolicznościowa pod znakiem SN9JP. W tym czasie przeprowadziliśmy łączności ze wszystkimi kontynentami i wszystkimi emisjami : CW, SSB, SSTV, RTTY i przez satelity na pasmach KF i UKF.Operatorami stacji byli:
SP9ADV – Ludwik, SP9BLF – Zbyszek, SP9BRP – Jan, SP9GKM – Janusz, SP9LAM – Wojtek, SP9MAX – Andrzej, SP9RQO – Eugeniusz, SP9WUM – Zdzisław.
Stacja pracowała również z Kalwarii Zebrzydowskiej, z Klasztoru O. O. Bernardynów. Dzięki wyprawie zorganizowanej przez kol. Jana SP9BRP i Zdzisława SP9WUM.

sn2qjp.jpg (24296 bytes)
Karol Wojtyła urodził się w dniu 18 maja 1920 r. w Wadowicach. 16 października 1978 r. został wybrany 262 Namiestnikiem Chrystusa, następcą św. Piotra. W czasie swojego pontyfikatu odbył niemal 80 pielgrzymek apostolskich, w tym pięć do Polski w latach: 1979, 1983, 1987, 1991 i 1997
W dniach od 1 do 31 października 1998 r. z okazji 20-tej rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II pracowała stacja okolicznościowa pod znakiem SN20JP
W tym czasie przeprowadziliśmy około 4000 łączności różnymi emisjami na pasmach KF i UKF. Słychać nas było na wszystkich kontynentach.
Operatorami stacji byli Koledzy:
SP9ADV Ludwik, SP9BLF Zbyszek, SP9BRP Jan, SP9CUU Jan, SP9CUX Stefan, SP9EH Artur, SP9GKM Janusz, SP9MAX Andrzej, SP9RQO Eugeniusz, SP9WUM Zdzisław, SP9XWD Marcel.
Stacja nasza pracowała również z Wadowic, z Domu Rodzinnego Ojca Świętego dzięki wyprawie zorganizowanej przez kolegę Jana SP9BRP i kolegę Zdzisława SP9WUM.

f2.jpg (24462 bytes)
W dniach od 14 lipca do 21 lipca 2000 r. pracowała z Krakowa i Zakopanego stacja okolicznościowa pod znakiem 3Z0PTG. Okazją do uruchomienia radiostacji był Grunwaldzki Zlot Sokolstwa Polskiego w Krakowie w 90-tą rocznicę odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego. Pomimo nienajlepszych warunków propagacyjnych nawiązaliśmy około 1000 łączności ze stacjami Europy, Azji, Afryki i Ameryki na falach krótkich (KF) i ultrakrótkich (UKF), emisjami SSB i CW.
Na radiostacji pracowali:
Ludwik SP9ADV, Janusz SP9GKM, Wojtek SP9IKN, Marek SP9EMS, Andrzej SP9MAX, Bożena SP9MAT, Maciek SP9NSX, Zbyszek SQ9EZZ.

uj1.jpg (15767 bytes) Stacja Okolicznościowa SN600UJ pracowała
od 20.07 do 20.10. 2000 roku z okazji
600 – lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego przez Króla Władysława Jagiełłę.
Karty QSL należy kierować via Bureau SP9PKZ
The university’s goes back to 12 May 1364 when, King Kazimierz Wielki founded the Kraków Academy and established the Studium Generale, an academy which initially encompassed faculties: law, medicine and the liberal arts. Of special importance to the university’s history, however, was the year 1400, when King Władysław Jagiełło, using a legacy of the personal property of his late wife, Queen Jadwiga, refunded the university and introduced wide-ranging organisational reforms. As early as 1397 Pope Boniface IX gave his consent to establish the missing faculty of theology, a decision of great consequence as it placed the Kraków Academy on a par with other European universities. King Jagiełło’s great charter opened a new chapter in the history of Kraków’s Alma Mater. The Kraków Academy has never forgotten the contribution of Queen Jadwiga and King Władysław Jagiełło, a fact endorsed in 1818 by adoption of a new name for the Academy, the Jagiellonian University, to stress the important role of the university’s refounders. On photography: Collegium Maius, est. 1400.

W dniach od 3 listopada 2000 r. do 31 grudnia 2000 r. pracowała z naszego Oddziału stacja okolicznościowa pod znakiem SN2000C. Okazją do uruchomienia tego specjalnego znaku uznaliśmy fakt, że Kraków  był jedną z europejskich stolic kulturalnych.
Sam znak posiadał w sufiksie literę „C” co należało czytać jako „kultura”  i „Kraków”.  Zainteresowanie stacją przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Pokazanie się stacji w eterze,  za każdym razem , było odbierane tak jak bardzo  poszukiwany rzadki kraj z wyprawy dx-owej. Podziękowania należą się operatorom, którzy pracowali pod znakiem okolicznościowym. Są to:
Zbyszek  SP9BLF, Janusz  SP9GKM, Marcel SP9XWD i Jan SP9CUU.
Karty QSL należy wysyłać via SP9PKZ.


sn150hzw.jpg (20.6 KB)

Dla uczczenia 150-tej rocznicy urodzin Dr Hugo Zapałowicza przyrodnika i podróżnika, badacza Karpat i środ. Argentyny. Prekursora turystyki babiogórskiej, założyciela Oddziału Babiogórskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Makowie Podhalańskim (1905r.), oraz budowniczego polskiego schroniska pod Babią Górą, na Markowych Szczawinach (1906r.)
w dniach od 15 lipca do 31 sierpnia 2002 roku pracowała stacja okolicznościowa Babiogórskiej Grupy Krótkofalowców w Makowie Podhalańskim o znaku wywoławczym: SN150HZ.
QSL via SP9PGB – Klub Łączności BGK.


HF9JP

Z okazji dziewiątej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce pracowała stacja okolicznościowa z Krakowa pod znakiem HF9JP w dniach od 10 do 31 sierpnia 2002 roku. Operatorzy nawiązali 11000 QSO z krótkofalowcami z całego świata, ze wszystkich kontynentów.
Używano wszystkich rodzajów emisji, a więc CW, SSB, RTTY, PSK, SSTV na falach KF i UKF.
Operatorami byli Koledzy: Ludwik – SP9ADV, Leszek – SP9ATE, Zbyszek – SP9BLF, Jan – SP9BRP, Jan – SP9CUU, Jurek – SP9EVP, Janusz – SP9GKM, Henryk – SP9JPA, Zbyszek – SP9JZU, Andrzej – SP9MAX, Bożena – SP9MAT, Krzysiek – SP9NSV, Eugeniusz – SP9RQO, Bogusław – SQ9LGM.Akcja „Enigma” została zorganizowana przez SPDX Klub, aby upamiętnić, przypadającą w końcu grudnia 2002 r. 70 rocznicę złamania przez polskich matematyków niemieckiego szyfru maszynowego „Enigma”. Stacja pracowała w dniach od 15 grudnia 2002 roku do 15 marca 2003r., wszystkimi rodzajami emisji i nawiązano około 5000 QSO. Pierwszym operatorem stacji i jej QSL Managerem był Kolega Łukasz SQ9AOJ.Pracę spod znaku HF70E rozpoczął w dniu 17 grudnia 2002 roku w paśmie 3.5MHz, 14 MHz emisjami CW i SSB oraz w paśmie 145 MHz emisją FM, zarówno na swoim własnym urządzeniu, jak i na urządzeniu, które wypożyczył od Kol. Janusz SP9SVB. Praca na pozostałych pasmach nie była możliwa z powodów antenowych. Aby znak HF70E było słychać częściej i na wszystkich pasmach amatorskich, w dniu 22 stycznia 2003 r. Kolega Łukasz przekazał zezwolenie na pracę spod tego znaku klubowi SP9PKR z Krakowa (za pośrednictwem URTiP).


25 lat pontyfikatu Jana Pawła IIRozmiar: 17111 bajtów SREBRNY JUBILEUSZ W październiku było obchodzone 25-lecie pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II.
Z tej okazji w terminie od 1 do 31 października 2003 roku pracowała stacja okolicznościowa naszego oddziału HF25JP.
Stacja pracowała na wszystkich pasmach KF a także na UKF (również przez przemienniki).
Karty QSL należy przesyłać via SP9PKZ,  przez biuro lub bezpośrednio.


W dniach od 3 stycznia do 10 stycznia pracowała z Krakowa stacja okolicznościowa
HF9FM z okazji 25 rocznicy sakry biskupiej Księdza Kardynała Franciszka Macharskiego.
Praca tej stacji kończy obchody 25 lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Następcą Kardynała Karola Wojtyły, Arcybiskupem Kurii Metropolitalnej w Krakowie, 25 lat temu został Franciszek Macharski. Trochę faktów: 30 grudzień 1978 r. – nominacja na Arcybiskupa Kurii Metropolitalnej w Krakowie
6 styczeń 1979 r. – święcenia biskupie w Bazylice Św.Piotra w Watykanie przez Jana Pawła II
28 styczeń 1979 r. – ingres do Katedry WawelskiejZ okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej pracowała  z Krakowa stacja okolicznościowa pod znakiem SP0EURO. W ciągu zaledwie 6 dni tj. od 28 kwietnia do 3 maja 2004 r. nawiązaliśmy ponad 2000 łączności ze 159 krajami. Pracowaliśmy na pasmach krótkich
i ultrakrótkich, emisjami: CW, SSB, FM, RTTY, PSK i SSTV. Operatorami stacji byli: Zbyszek – SP9BLF, Janusz – SP9GKM, Bożena – SP9MAT, Eugeniusz – SP9RQO.


 
Przez cały czerwiec 2004 roku pracowała stacja HF110TG. Okazją do pracy stacji była 110 rocznica powstania pod Giewontem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz I Krajowy Zlot Sokolstwa Polskiego po II wojnie światowej.
Ruch sokoli zrodził się we Lwowie i jego głównym celem było odzyskanie wolności.


  (Ks. Kardynał Franciszek Macharski, Metropolita Krakowski do uczestników 
V Zlotu Zakopiańskiego w Gliczarowie Górnym) Małopolskie Stowarzyszenie Krótkofalowców w Krakowie.
Dziękuję serdecznie za zaproszenie na spotkanie Małopolskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców, połączone z odpustem Przemienienia Pańskiego w Gliczarowie Górnym w dniu 8 sierpnia 2004 roku.
Przygotowywaliście to zaproszenie kilkoma wizytami w Domu Biskupim przy okazji prac związanych
z pielgrzymką Ojca Świętego Jana Pawła II do Krakowa w 2002 roku. Miałem okazję zapoznać się wówczas z Władzami Stowarzyszenia, a także z jego działalnością. Zwykle na odległość, przy swoich stacjach dzisiaj razem, jakby na Górze Tabor, przy Panu Jezusie Uwielbionym. Za Apostołami można powtórzyć „Panie, dobrze że tu jesteśmy”. A po zejściu z gliczarowskiej góry wrócicie do swojej pasji – międzyludzkiej łączności w eterze. Chociaż są już nowe, doskonalsze sposoby komunikacji,
to przecież i te tradycyjne, wymagające trudu, poświęcenia, pełne niespodziewanych kontaktów, pozostają wartościowe. Życzę wszystkim Krótkofalowcom, aby zawsze był obecny między Wami Chrystus Zmartwychwstały – Bóg miłości jedności i pokoju. Głoście swoimi sposobami po całym okręgu ziemi. Błogosławię i pozdrawiam serdecznie – z Makowa, z uroczystości XXV-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin.
+Franciszek Kardynał Macharski Metropolita Krakowski
QSL – P.O. BOX 88 34-500 Zakopane


Rozmiar: 42781 bajtów

Zloty Zakopiańskie Krótkofalowców zrodziły się wraz z przeniesieniem przemiennika SR9X z Lubonia Wielkiego na Gubałówkę. Od I-IV, Zloty takie odbywały się na Gubałówce. Od piątego Zakopiańskie Zloty Krótkofalowców odbywają się w Gliczarowie Górnym. VI Zakopiański Zlot Krótkofalowców zaszczycił Ks. Kard. Franciszek Macharski – Metropolita krakowski (po). Wszystkim, którzy byli na Zlocie i tym, którzy nawiązali łączność radiową ze stacją okolicznościową SN0GG, serdeczne podziękowania składają organizatorzty: Szczepan SP9VRJ, Wojciech SP9IKN, Bożena SP9MAT, Andrzej SP9MAX.
QSL via Bureau
lub
P.O.BOX 88, 34-500 Zakopane.


Rozmiar: 37657 bajtów

QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1


Rozmiar: 37657 bajtów

Stacja pracowała w dniach od 17 czerwca do 19 czerwca 2005 roku z okazji odbywającej się w Krakowie konferencji dotyczącej systemów informatycznych BSD.
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1


Stacja okolicznościowa HF9OSP Rozmiar: 10791 bajtów

W trakcie obchodów setnej rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeziorzanach pracowała stacja pod okolicznościowym znakiem HF9OSP w okresie od 21 kwietna do 11 maja 2003 roku. Obsługę radiostacji zapewniali operatorzy stacji klubowej SP9KGG, do której należało kierować karty QSL. Była możliwość zdobycia dyplomu oraz uzyskania okolicznościowej karty.


Stacja okolicznościowa SP0PSJ Rozmiar: 19833 bajtów

W 2004 roku Klub Łączności przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeziorzanach – SP9PSJ obchodził pierwszą rocznicę otrzymania pozwolenia radiowego. Dlatego też z tej okazji jak również Dnia Strażaka oraz dni ochrony przeciw pożarowej pracowała stacja pod okolicznościowym znakiem SP0PSJ w dniach 29 marzec – 9 maj 2004r.

 


Rozmiar: 19833 bajtów
W dniach od 15 maja do 31 maja 2006r. pracowała stacja okolicznosciowa SN16B z okazji pierwszej wizyty Ojca Świętego Benedykta XVI w Polsce. Operetorami stacji byli: SP9ATE Leszek, SP9BLF Zbigniew, SP9DWT Zbigniew, SP9GKM Janusz, SP9MAT Bozena, SP9NSV Krzysztof.
Karty QSL via biuro, SP9PKZ.Special event call to commemorate the visit of Pope Benedict XVI to Poland, 2006.
sn100.jpg  
100 – lecie Schroniska
H. Zapałowicza pod Babią Górą – Markowe Szczawiny – Zawoja. 100th aniversary of
H. Zapałowicz’s shelter on „Babia Góra” mountain – Markowe Szczawiny – Zawoja. PSE QSL VIA SP9PGB Biuro PZK #10
or direct:
Klub Łączności BGK – SP9PGB
CKPTiS ul Kościuszki 5
POLAND www.sbgk.qte.pl  

VII Zlot Zakopiański Krótkofalowców w Gliczarowie Górnym
29-30.07.2006 Gliczarów Górny
Rozmiar: 20536 bajtów
Gliczarów Górny jest piękną wioską usytuowaną na północnej stronie Tatr – trochę powyżej 1000 mnpm i otoczona górami – jest to miejsce z którego można zobaczyć: Tatry, Pasmo Babiej Góry, Beskidu Wyspowego z Lubaniem, Gorce z Turbaczem, Pasmo Radziejowej i Magórkę Spiską. To ciche i spokojne miejsce z silnymi góralskimi tradycjami. Gliczarow Gorny is a beautiful village, situated At North of Polish Tatra Mountains. At just short of 1000 metres above the sea level, and surround on all sides by mountains, it is a place from wich can see: Tatry Mountains, Babia Góra, Beskid Wyspowy and Gorce with Turbacz Peek, Pasmo Radziejowej and Magurka Spiska. PSE QSL P.O. BOX 320, 00-950 Warszawa lub P.O. BOX 88, 34-500 Zakopane
750 lat lokacji Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa

Rozmiar: 20536 bajtówRozmiar: 20536 bajtów
W roku 2007 Kraków obchodził 750–tą rocznicę lokacji miasta.
5 czerwca 1257 roku Książę Bolesław Wstydliwy wystawił dokument lokacyjny miasta Krakowa na tzw. prawie magdeburskim. Na podstawie tego prawa wytyczono Rynek Główny, oraz układ ulic w obrębie Plant, zachowany do dnia dzisiejszego. Dla upamiętnienia tej rocznicy w okresie od 1 maja do 31 lipca 2007 roku pracowały stacje okolicznościowe -główna SN750C oraz radiostacja SN750BK jak Bractwo Kurkowe, które zostało powołane do obrony miasta.

QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
80 lat krótkofalarstwa na ziemi krakowskiej.

Rozmiar: 20536 bajtówRozmiar: 20536 bajtów
Pierwsi krótkofalowcy w Krakowie pojawili się w 1927 roku i były to trzy amatoskie radiostacje: TPZO Józefa Kaczora, TPRO Leopolda Laksberga oraz TPOM nieznanego z nazwiska nadawcy. Początkowo wobec niewielkiej liczby czynnych entuzjastów amatorskiej radiokomunikacji, powszechna była przynależność do niezbyt odległego „Lwowskiego Klubu Krótkofalowców” LKK.
Krakowski Klub Krótkofalowców powstał w 1929 roku i przed II Wojną zrzeszał około 100 osób. Działał przy wsparciu PKP i Miejskiej Elektrowni w Krakowie. Organizował kursy krótkofalarskie. Wojna przerwała działalność organizacji. Okupant skonfiskował sprzęt, a liczni krótkofalowcy jako specjaliści łączności przeszli do podziemia. Wielu z nich przepłaciło to życiem. Po wojnie Ci którzy ocaleli przystąpili do reaktywacji PZK. Wiele zmian i różnych restrykcji dotykało ruch krótkofalarski w tym czasie. Po licznych legalizacjach i delegalizacjach Związku, zmianach przynależności krótkofalowców do LPŻ potem LOK w roku 1956 został ostatecznie reaktywowany Polski Związek Krótkofalowców, jedyna organizacja zajmująca się wyłącznie krótkofalarstwem. Małopolskie Stowarzyszenie Krótkofalowców stanowi kontynuację działań Krakowskiego Klubu Krótkofalowców.

QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
325 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej (1683-2003)

Rozmiar: 20536 bajtówRozmiar: 20536 bajtów
325 Rocznica Odsieczy Wiedeńskiej (1683-2003). Fragment obrazu Stanisława Chlebowsakigo Sobieski pod Wiedniem, 1865-1876 (z kolekcji Muzeum w Krakowie) 325th Anniversary of The Vivtory at Vienna (1683-2008); detail of painting by Stanisław Chlebowski Sobieski at Vienna at the back, 1865-1876 (collection of the National Museum in Cracow).

QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
80 lat Krakowskiego Klubu Krótkofalowców KKK 1929-2009

Rozmiar: 20536 bajtów  Rozmiar: 20536 bajtów
Stacja pracowała w okresie 01.04.09-15.04.09
 
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
Rozmiar: 20536 bajtów  Rozmiar: 20536 bajtów
Stacja pracowała w okresie 16.04.09-30.04.09
 
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
Rozmiar: 20536 bajtów  Rozmiar: 20536 bajtów
Stacja pracowała w okresie 01.05.09-15.05.09
 
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
Rozmiar: 20536 bajtów  Rozmiar: 20536 bajtów
Stacja pracowała w okresie 16.05.09-26.05.09
 
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
Rozmiar: 20536 bajtów  Rozmiar: 20536 bajtów
Stacja pracowała w okresie 27.05.09-07.06.09
 
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
Rozmiar: 20536 bajtów  Rozmiar: 20536 bajtów
Stacja pracowała w okresie 08.06.09-18.06.09
 
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
Rozmiar: 20536 bajtów  Rozmiar: 20536 bajtów
Stacja pracowała w okresie 19.06.09-30.06.09
 
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
Rozmiar: 20536 bajtów  Rozmiar: 20536 bajtów
Stacja pracowała w okresie 01.09.09-07.09.09
 
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
Rozmiar: 20536 bajtów  Rozmiar: 20536 bajtów
Stacja pracowała w okresie 08.09.09-15.09.09
 
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
Rozmiar: 20536 bajtów  Rozmiar: 20536 bajtów
Stacja pracowała w okresie 16.09.09-23.09.09
 
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
Rozmiar: 20536 bajtów  Rozmiar: 20536 bajtów
Stacja pracowała w okresie 24.09.09-30.09.09
 
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
Rozmiar: 20536 bajtów  Rozmiar: 20536 bajtów
Stacja pracowała w okresie 01.10.09-07.10.09
 
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
600 rocznica bitwy pod Grunwaldem

Rozmiar: 20536 bajtów  Rozmiar: 20536 bajtów
Stacja pracowała w okresie 1.06.-31.07.2010
 
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
Rozmiar: 20536 bajtów  Rozmiar: 20536 bajtów
Stacja pracowała w okresie 1.06.-31.07.2010
 
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
Uczczenie beatyfikacji Jana Pawła II

Rozmiar: 20536 bajtów  Rozmiar: 20536 bajtów
Stacja pracowała w okresie 30.04, 1.05, 2.05. 2011
 
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej

Rozmiar: 20536 bajtów  Rozmiar: 20536 bajtów
Stacja pracowała w okresie 1.06-30.06,2012
 
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
Jubileusz 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego

Rozmiar: 20536 bajtów  Rozmiar: 20536 bajtów
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
10 rocznica wstšpienia Polski do Unii Europejskiej

Rozmiar: 20536 bajtów  Rozmiar: 20536 bajtów
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1
Stacja okolicznoœciowa z okazji kanonizacji Jana Pawła II

Rozmiar: 20536 bajtów  Rozmiar: 20536 bajtów
QSL via bureau SP9PKZ lub P.O. Box 606, 30-960 KRAKÓW 1